Skip to main content

Jedną z przyczyn popularności WordPress jest fakt, że jest to oprogramowanie open-source. Na pytanie „Czy WordPress jest darmowy?”, odpowiedź brzmi „Tak”. Jednak założenie i prowadzenie strony internetowej nadal wiąże się z pewnymi kosztami. Dobrą wiadomością jest to, że możecie założyć prostą, w pełni funkcjonalną stronę internetową za praktycznie za darmo.

Istnieją dwie strony WordPressa. Osoby, które dopiero co dowiedziały się o tym CMS mogą popełnić swego rodzaju błąd i zdecydować się na WordPress.com.

Oto różnice pomiędzy tymi dwoma „WordPressami”:

  • WordPress.org: Strona należąca do fundacji non-profit, z której można pobrać oprogramowanie WordPress oraz mnóstwo wtyczek i motywów za darmo. Jest w pełni bezpłatna, ale wymaga wprawy i minimalnej wiedzy programistycznej.
  • WordPress.com: Usługa komercyjna należąca do Automattic, która pozwala rozpocząć przygodę z systemem WordPress w bardzo intuicyjny sposób. Jest podzielona na plany – płatne i bezpłatne. Te drugie mają jednak ograniczone funkcje i są mniej elastyczne, a na naszej stronie będą wyświetlane reklamy

Jeżeli chcesz założyć profesjonalną witrynę biznesową, powinieneś skorzystać z oprogramowania WordPress.org. Będzie to trudniejsze, ale zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Do dyspozycji masz tysiące artykułów i poradników, które Ci w tym pomogą.

Ile w rzeczywistości kosztuje strona WordPress?

Skro znasz już różnice miedzy WordPress.org i Wodpress.com, przyjrzyjmy się innym kosztom związanym ze stroną na tym systemie. O ile w przypadku WordPress.com płatność jest dość jasna, ponieważ mamy do wyboru 5 planów, tak w przypadku WordPress.org jest ona nieco bardziej złożona.

Oto koszty, które musimy ponieść, jeśli zdecydujemy się na instalacje CMS z WordPress.org:

  • Domena: Domena jest adresem, który pozwala klientom znaleźć Twoją stronę w Internecie. Chociaż jest ona niezbędna, jej koszt nie jest wcale tak wysoki. W przypadku korzystania z usługi rejestratora dhosting.pl,  cena rejestracji zaczyna się już od 9,90 zł netto / rocznie za domenę .PL i 51,00 zł netto / rocznie za domenę .COM
  • Hosting: Hosting to inaczej zapewnienie miejsca na serwerze w celu przechowywania plików Twojej witryny. Szybkość, stabilność i bezpieczeństwo stron internetowych są zależne właśnie od niego. Oferowany przez dhosting jest  najstabilniejszą i najszybszą opcją na rynku, a jego cena zaczyna się już od 240,00 zł netto / rocznie.
  • Motyw: Motyw to nic innego niż szablon zawierający wygląd i strukturę Twojej strony. Możesz skorzystać z tysięcy darmowych motywów i tym samym skutecznie obniżyć koszt stworzenia strony. Możesz też zdecydować się na bardziej rozbudowane i płatne motywy.
  • Wtyczki: Wtyczki są niezbędną częścią każdej witryny WordPress. W katalogu pluginów WordPress można znaleźć przeszło 50 tys. darmowych wtyczek. Jeśli to nie wystarczy, możesz zdecydować się na zakup dodatkowych wtyczek.
Oceń to post
Mateusz Mieszalski

Mateusz Mieszalski

Pracuję jako dyrektor ds. e-marketingu: prowadzę szkolenia z reklamy na Facebooku, Google, komunikacji w social media. Mam również własną agencję interaktywną Codeasy. Wraz z zespołem planuję i realizuję kampanie, które sprzedają.