Skip to main content

Jedną z przyczyn popularności WordPress jest fakt, że jest to oprogramowanie open-source. Na pytanie „Czy WordPress jest darmowy?”, odpowiedź brzmi „Tak”. Jednak założenie i prowadzenie strony internetowej nadal wiąże się z pewnymi kosztami. Dobrą wiadomością jest to, że możecie założyć prostą, w pełni funkcjonalną stronę internetową za praktycznie za darmo.

Istnieją dwie strony WordPressa. Osoby, które dopiero co dowiedziały się o tym CMS mogą popełnić swego rodzaju błąd i zdecydować się na WordPress.com.

Oto różnice pomiędzy tymi dwoma „WordPressami”:

  • WordPress.org: Strona należąca do fundacji non-profit, z której można pobrać oprogramowanie WordPress oraz mnóstwo wtyczek i motywów za darmo. Jest w pełni bezpłatna, ale wymaga wprawy i minimalnej wiedzy programistycznej.
  • WordPress.com: Usługa komercyjna należąca do Automattic, która pozwala rozpocząć przygodę z systemem WordPress w bardzo intuicyjny sposób. Jest podzielona na plany – płatne i bezpłatne. Te drugie mają jednak ograniczone funkcje i są mniej elastyczne, a na naszej stronie będą wyświetlane reklamy

Jeżeli chcesz założyć profesjonalną witrynę biznesową, powinieneś skorzystać z oprogramowania WordPress.org. Będzie to trudniejsze, ale zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Do dyspozycji masz tysiące artykułów i poradników, które Ci w tym pomogą.

Ile w rzeczywistości kosztuje strona WordPress?

Skro znasz już różnice miedzy WordPress.org i Wodpress.com, przyjrzyjmy się innym kosztom związanym ze stroną na tym systemie. O ile w przypadku WordPress.com płatność jest dość jasna, ponieważ mamy do wyboru 5 planów, tak w przypadku WordPress.org jest ona nieco bardziej złożona.

Oto koszty, które musimy ponieść, jeśli zdecydujemy się na instalacje CMS z WordPress.org:

  • Domena: Domena jest adresem, który pozwala klientom znaleźć Twoją stronę w Internecie. Chociaż jest ona niezbędna, jej koszt nie jest wcale tak wysoki. W przypadku korzystania z usługi rejestratora dhosting.pl,  cena rejestracji zaczyna się już od 9,90 zł netto / rocznie za domenę .PL i 51,00 zł netto / rocznie za domenę .COM
  • Hosting: Hosting to inaczej zapewnienie miejsca na serwerze w celu przechowywania plików Twojej witryny. Szybkość, stabilność i bezpieczeństwo stron internetowych są zależne właśnie od niego. Oferowany przez dhosting jest  najstabilniejszą i najszybszą opcją na rynku, a jego cena zaczyna się już od 240,00 zł netto / rocznie.
  • Motyw: Motyw to nic innego niż szablon zawierający wygląd i strukturę Twojej strony. Możesz skorzystać z tysięcy darmowych motywów i tym samym skutecznie obniżyć koszt stworzenia strony. Możesz też zdecydować się na bardziej rozbudowane i płatne motywy.
  • Wtyczki: Wtyczki są niezbędną częścią każdej witryny WordPress. W katalogu pluginów WordPress można znaleźć przeszło 50 tys. darmowych wtyczek. Jeśli to nie wystarczy, możesz zdecydować się na zakup dodatkowych wtyczek.
Mateusz Mieszalski

Pracuję jako dyrektor ds. e-marketingu: prowadzę szkolenia z reklamy na Facebooku, Google, komunikacji w social media. Mam również własną agencję interaktywną Codeasy. Wraz z zespołem planuję i realizuję kampanie, które sprzedają.