fbpx

W czasach zdominowanych przez globalną sieć, w których internet ma decydujący wpływ na nasze codzienne życie strony internetowe oraz ich tworzenie, jest czymś naturalnym. Nie potrzebujesz fachowej wiedzy, by stworzyć własną stronę-wizytówkę albo blog osobisty. Pomoże Ci w tym profesjonalny, acz prosty w obsłudze system zarządzania treścią, zwany w skrócie CMS. Do najpopularniejszych obecnie rozwiązań zaliczamy WordPress i Joomlę. Czy rzeczywiście bez znajomości HTML i CSS możemy samodzielnie zbudować własne miejsce w sieci?

Czy można samodzielnie stworzyć stronę internetową?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możesz stworzyć prostą, dobrze wyglądającą stronę, bez znajomości kodowania, ani technologii internetowych. Większość firm zajmujących się hostingiem oferuje wsparcie w instalacji CMS, a więc jedyne, o co musisz się martwić, to zapoznanie się z jednym z tutoriali. W ten sposób w szybki sposób przyswoisz wiedzę na temat podstawowych funkcji skryptu. Nie zajmie Ci to więcej, niż jedno popołudnie.

Proste zarządzanie treścią, dzięki systemowi CMS

Każdy pełnoprawny system CMS posiada prosty w obsłudze, intuicyjny edytor treści typu WYSIWYG. Działa on na zasadzie podobnej, co popularne edytory tekstu typu MS Word czy Libre Writer. Pozwala m. in. na:

  • łatwe dodawanie tekstów z szerokimi możliwościami edycji;
  • możliwość wklejania i prostej edycji zdjęć oraz grafik do wpisów;
  • dodawanie materiałów video lub ich udostępnianie z serwisu YouTube;
  • wzbogacanie treści o materiały dźwiękowe (podcasty) czy dodatkowe pliki PDF.

Własna strona internetowa to dobry pomysł na budowanie wizerunku eksperta. Świetnym pomysłem jest rozwijanie eksperckiego bloga z autorskimi artykułami.

Wsparcie SEO i marketingu dzięki wtyczkom do WordPressa

Dzięki wtyczkom dostępnym do najpopularniejszego systemu zarządzania treścią, czyli WordPressa, możesz w prosty sposób tworzyć strony, które będą zajmować wysokie miejsca w wyszukiwarce Google na pożądane frazy.

Łatwy rozwój i wsparcie w przyszłości

Nowoczesne systemy CMS to nie tylko intuicyjny panel administracyjny i łatwość wdrożenia. Na rynku istnieje wiele firm, które kompleksowo zajmują się wsparciem stron opartych o popularne skrypty. Dzięki temu, jeśli będziesz potrzebował dodatkowych rąk do pracy, nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem firm, które Ci pomogą.

Najpopularniejsze systemy CMS

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych systemów CMS wspierających użytkownika w obsłudze stron internetowych, które nie wymagają od użytkownika wiedzy z zakresu programowania. Do najpopularniejszych systemów zarządzania treścią możemy zaliczyć:

  • WordPress
  • Typo3
  • OctoberCMS
  • Grav

Sposób wybrania odpowiedniego systemu CMS zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od osobistych doświadczeń z wybranym systemem. Każdy z wymienionych systemów daje użytkownikowi wiele możliwości, lecz należy pamiętać, że każdy system z założenia jest inny, a to może wpływać bezpośrednio na poziom trudności obsługi.